Znak a prapor Buchlovic
Obec Buchlovice (od r. 1805 městys) neměla v minulosti žádný oficiální znak. Používala obecní pečeť s vyobrazením vinného hroznu nebo dubové ratolesti. O přidělení znaku městečko usilovalo od roku 1944. Vůči návrhům byly vzneseny námitky a než byly nedostatky odstraněny, začaly národní výbory, jako nástupci obecních úřadů, používat státní znak.
Ve smyslu zákona ČNR č. 367/1990 Sb. o obcích a na základě několika heraldických návrhů Mgr. Jiřího Novotného z Buchlovic zpracoval konečný návrh buchlovického znaku akademický malíř Jan Gajdoš z Uherského Hradiště.
Znak tvoří stříbro-červeně šikmo dělený štít. Nahoře umístěná zelená dubová ratolest o třech listech a třech žaludech navazuje na původní pečetě obce. V dolním poli je stříbrná lilie, která byla znamením rytířů ze Zástřizl, významných renesančních majitelů někdejšího buchlovského panství, jehož byly Buchlovice součástí od roku 1545.
Prapor, opět návrh autora Jana Gajdoše, vyplňuje červený list s kosým bílým pruhem, vycházejícím ze dvou pětin žerďového okraje a sahajícím do dvou pětin vlajícího okraje. Do bílého pruhu jsou položeny dva zelené pruhy v celkovém vzájemném poměru 1:1:2:1:1. Poměr šířky k délce praporového listu je 2:3.
Znak a prapor byl Buchlovicím udělen rozhodnutím předsedy Poslanecké sněmovny č. 18 ze dne 2. 9. 1994.
Literatura:
Čoupková, J., Čoupek, J.: Pečetě obcí okresu Uherské Hradiště. Uh. Hradiště 1977
Kol.: Moje Buchlovice. Buchlovice 2005
Müller, K., Štarha, I.: Nové znaky a prapory moravských obcí (in. Vlastivědný věstník moravský č. 4/1995)
Štarha, I.: Znaky našich měst a vesnic IV (in. Malovaný kraj č. 4/1994)