Československé kulturní centrum
Československé kulturní centrum v Buchlovicích vzniklo přeměnou staré školy v rámci programu přeshraniční spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 – 2013. Vedoucím projektu je obec Horný Hričov (okres Žilina), kde vzniklo rovněž v prostorách základní školy Slovenskočeské kultúrne centrum.
Cílem projektu je utužení tradičních přátelských vztahů mezi Čechy a Slováky a vytvoření vazeb mezi obcemi, mikroregiony a kraji v oblasti kulturní.
Československé kulturní centrum v Buchlovicích má především zajistit základní podmínky pro volnočasové aktivity obyvatel městyse, kvalitní a reprezentativní zázemí pro kulturní a společenské aktivity obyvatel městyse, místních spolků a základní školy, dále má rozšířit možnosti smysluplného využití volného času dětí, mládeže i dospělých.
Nabízí možnosti vzdělávacích a kulturních pořadů a programů, přednášek, kombinovaných pořadů, dílen a cyklů, určených jak žákům základní či mateřské školy, tak široké veřejnosti. Centrum disponuje technicky vybaveným přednáškovým sálem o kapacitě 30 míst, sálem pro prezentaci výsledků ZUŠ ale také folklórních seskupení. Součástí centra je i knihovna s 15 000 knihami, časopisy a periodiky a kromě toho zde naleznete 3 000 svazků slovenské literatury.
Centrum se nachází téměř ve středu městyse Buchlovice, s výhledem na kostel sv. Martina z jedné strany a na zámecký park se státním zámkem z druhé strany.
Historie budovy Československého kulturního centra v Buchlovicích sahá do roku 1888, kdy dne 2. prosince byl položen základní kámen ke stavbě národní školy.
Zakázku získal břestecký rodák Jiří Kovařík, který měl stavební firmu ve Vídni. Původně uvažovaný rozpočet 24 424 zl. snížil na 18 975 zl.
Do podzimu 1889 byla již budova postavena a 9. října téhož roku okresní komisí prohlédnuta a schválena.
Vyučování bylo zahájeno 10. března 1890 z celkového počtu pěti tříd pouze ve čtyřech třídách, a to z důvodu nedostatku učitelských sil. V tomto školním roce měla škola 320 žáků a v roce 1891 již 447 žáků.
Roku 1925 byla postavena nová měšťanská škola Za Humny, ke které v letech 1985 – 1988 přibyla nová budova. Roku 1999 byla ukončena výuka ve škole na Lhotce (dnešní Československé kulturní centrum), kde do tohoto roku zůstával 1. stupeň.