CHŘIBŠTÍ VČELAŘI
včelařský klub v přírodním parku Chřiby

ZO ČSV klub kroužek novinky fotogalerie videogalerie produkty kontakty

na co nesmí včelař v lednu zapomenout
(zdroj - časopis Včelařství)

 • očistit podložky po posledním ošetření včelstev proti varroáze
 • zúčastňovat se odborných přednášek či jiných forem sebevzdělávání

  svátek slaví - jména ČR Slavomír  autor webu - Miroslav Smatana - © 2011
  mob. 777 103 005, email: msmat@email.cz • nastavte si tyto stránky jako vaše domovské

  Od jara do podzimu aneb Jak zčít včelařit.
  Dnešní náhodný článek je na téma - Větrání úlu v průběhu roku.

  Asi 4000 let před naším letopočtem žily včely ve hliněných úlech v Egyptě. Později byl v Evropě vybírán včelám med z dutin stromů. Včelaři postupně poznávali zákonitosti života včel. Včelám připravovali vhodné dutiny stromů a stěhovali je blíže ke svému obydlí. Asi v 16. století vznikly první úly z beden a košnice ze slámy. Před druhou světovou válkou používaly české včelařské spolky více než 100 různých typů úlů. V roce 1959 byl schválen úl Čechoslovák s rámkovou mírou 37x30 cm, který včelám vyhovuje lépe než míra 39x24 cm. Od roku 1985 se v České republice vyráběl jenom úl Čechoslovák a Tachovský úl. Oba tyto úly prošly vývojem a mají každý 10 cm vysoký podmet, odnímatelné dno a hlavně velký otvor pro větrání na dně úlu. Ve stejné době se u nás začaly vyrábět také tenkostěnné nástavkové úly, které mají navíc v každém nástavku větrací očko.
  Pokud bychom studovali historii včelařství z dostupných písemných materiálů, zjistíme, že renomovaní výrobci úlů využívají poznatků přirozeného života včel žijících v dutinách stromů, tj. s maximálním otvorem ve spodní části a odvětráním v horní části očkem. V dutinách stromů vydlabali tzv. očko ptáci, kteří se chtěli dostat na zdroji své potravy. Z toho pro nás plyne poučení, že včelám jednoznačně vyhovuje v úlu „průvan“ a nikoliv pevně uzavřený prostor bez větrání s malým česnovým vstupem do úlů.
  Ke škodě pro obě strany má ještě velký počet včelařů v ČR velice konzervativní názory na racionální způsob včelaření a zejména k „úlové otázce“. S nástupem nových stavebních materiálů umožňujících tepelnou izolaci, vyrábí poměrně velká část včelařů úly vlastní konstrukce. Lze proto konstatovat, že „co včelař, to výzkumník“. Na celé problematice je nejhorší to, že při výrobě těchto úlů se zapomíná na jejich odvětrání, především při použití neprodyšných materiálů. Tyto materiály se používají zejména pro své výborné tepelné vlastnosti, cenovou dostupnost a snadnou montáž úlů. Včely však velice citlivě reagují na venkovní teplotu. Pokud úl z takových stavebních materiálů není řádně odvětrán dostatečným přívodem vzduchu ve spodní části a únikem v horní části /očkem nebo stropem/, stává se doslova lednicí pro včely.

  Proč je v úlu vlhko?
  U řady včelařů převládá názor, že v prosinci po slunovratu začínají včely opět plodovat a v úle dochází ke zvýšení vnitřní teploty v plodišti, a proto je tam vlhko. V podstatě lze s takovým názorem souhlasit, až na tu vlhkost. Je nutné si uvědomit, že pokud je včelstvo v chumáči a venku mrzne, pak asi 1 cm od chumáče je teplota v úlu kolem 0 st. C a uprostřed chumáče je cca 30 st. C. Když včelstvo ploduje, je teplota na plodu cca 35 st. C a celková vnitřní teplota se proto zvýší. Pokud úl není řádně odvětrán, dochází na vnitřních stěnách úlů a na plástech bez včel ke srážení vodních par. Takové prostory vyhovují houbám a plísním.

  zpracoval Josef Ševčík, lektorovali Ing. Dalibor Titěra CSc. a Mgr. Jarmila Machová, jazyková úprava Mgr. Kateřina Veselá
  - všechny články lze stáhnout
  zde